בדיקת זכאות חינם
04-9833595

הצהרת הון

לבדיקת זכאות שלח/י לנו הודעה

הצהרת הון היא טופס המוגש למס הכנסה המכיל תמונת מצב למצב ההון (נכסים והתחייבויות) בהתאם לשנה שלפיה נדרשתם להגיש את ההצהרה, כלומר אם למשל נדרשתם להגיש הצהרת הון לשנת 2021 תצטרכו להצהיר על הנתונים נכון ליום 31.12.2021. הטופס מאפשר למס הכנסה לבחון את מצב ההון הנכון לתקופה מסוימת ובהמשך יכול לשמש לצורך השוואת ההון במידה ותידרשו בהצהרה נוספת.

מה המטרה של הצהרת הון?

הצהרת ההון משמשת את מס הכנסה ככלי לגילוי הכנסות שלא מדווחות בדוחות השנתיים (מההכנסות מעסק או משכר או ממקורות הכנסה נוספים כגון דירות, תיק ניירות ערך וכו'), בעזרת ההצהרה רשויות המס יכולות לאתר הכנסות לא מדווחות ולקבל תמונה מקיפה ומלאה על ההון של הנישום או העסק.

מי נדרש להגיש הצהרת הון?

פקיד השומה רשאי לדרוש מכל נישום למלא הצהרת הון. בדרך כלל הבקשה להצהרת הון ראשונה מגיעה בתוך מספר חודשים מרגע פתיחת התיק במס הכנסה (לעוסקים פטורים/מורשים/בעלי שליטה ולעיתים אף לשכירים שחייבים בהגשת דוח). 

אי הגשה או איחור בהגשה של הצהרת ההון הינה עבירה על החוק וגוררת עונשים וקנסות עפ"י חוק.

ממה מורכבת הצהרת הון?

הצהרת הון מורכבת מהנכסים וההתחייבויות העסקיות והפרטיות, בארץ ובחו"ל, אם מדובר בני זוג נשואים אז על ההצהרה לכלול את כל הנתונים של בני הבית (כולל ילדים מתחת לגיל 18)

הצהרת ההון כוללת-

  • הון הקשור לעסק (כמו רווחים מעסקאות) והון השייך אליכם באופן אישי (כמו רכישת בית למגורים).
  • פירוט רכוש כמו עו"ש בבנקים, תכניות חיסכון, ניירות ערך, נכסי מקרקעין, הון עצמי, כלי רכב, תכולת בית וכדו', לצד התחייבויות כספיות שונות, כמו הלוואות או משכנתא.

כל נכס והתחייבות המדווחים בהצהרת הון  נרשמים על בסיס עלות- כלומר, הסכום ששולם בגינם ולא שווי השוק, יש להגיש מסמכים מאמתים כמו אישורים מהבנקים, אישורי קופות גמל חוזי רכישות של נכסים וכדו'. בנוסף, יש להצהיר גם על נכסים שהתקבלו בירושה/ במתנה ללא עלות ולהמציא למס הכנסה מסמכים בהתאם כמו-  צו ירושה, צו קיום צוואה וכד'.

מהי השוואת הון?

הצהרת ההון הראשונה חשובה ביותר מאחר והיא מהווה את נקודת הפתיחה לצורך השוואה ולכן רצוי לעשות אותה עם בעל מקצוע בתחום. משום שאם תידרשו להצהרת הון נוספת (לרוב לאחר 4-5 שנים ממועד ההצהרה הקודמת), יש לבצע השוואת הון בין שתי ההצהרות.

הצהרת ההון צריכה להיות מלאה, חתומה וכוללת את כל האסמכתאות הנלוות בהתאם להצהרה.

הצהרת ההון מהווה כלי חשוב בידי מס הכנסה, ולכן מומלץ להיעזר ברואה חשבון מייצג בעל ניסיון בתחום.

למה להגיש הצהרת הון עם קרבי ניהול בע"מ

✔️ ניסיון רב בהצהרות הון והשוואות הון מתוקף היותינו משרד רו"ח המטפל במאות תיקי עצמאים בשנה

✔️ מבטיחים לכם דרכנו הגשה מקצועית וקפדנית

✔️ שירות אדיב וזמינות בכל הערוצים

/ 5.

לבדיקת זכאות שלח/י לנו הודעה
דילוג לתוכן